House Districts

District Map

This is the current 2022 interactive map of House Districts in Anchorage.
2022 May Interim Proclamation Map

You can find the previous maps here:
2013 Proclamation Anchorage House & Senate District Map

2021 Proclamation Anchorage House & Senate District Map

Anchorage House Districts

We will be updating this section with additional information for each district. Check back soon!

Contact information for the elected Representatives for each district can be found on the State House of Representatives page.

Anchorage Democrats House District Information

This information is based on the 2022 map, which is the latest map, not the 2021 map.

  • House District 09
    • South Anchorage/Turnagain Arm/Whittier
    • House 09 Chair – Jamie  Rodriguez – alaskahd09dems@anchoragedems.org
    • House 09 SCC Member – Matthew Moore
    • House 09 Young Democrat – Rachel Blakeslee
  • House District 10
  • House District 11
  • House District 12
    • Far North Bicentennial Park
    • House 12 Chair – Rachael Lalki – alaskahd12dems@anchoragedems.org
    • House 12 SCC Member – Janice Park
    • House 12 Young Democrat – Ameerah Brito
  • House District 13
    • Campbell
    • House 13 Chair – John Hettinger – alaskahd13dems@anchoragedems.org
    • House 13 SCC Member – Randall Burns
    • House 13 Young Democrat – Anna Hutchinson
  • House District 14
  • House District 15
    • Sand Lake/Campbell Lake
    • House 15 Chair – Ed Cullinane – alaskahd15dems@anchoragedems.org
    • House 15 SCC Member – Peter Gamache
    • House 15 Young Democrat – Matthew Pacillo
  • House District 16
    • Anchorage Airport
    • House 16 Chair – Diane DiSanto – alaskahd16dems@anchoragedems.org
    • House 16 SCC Member – Frank Gwartney
    • House 16 Young Democrat – Open
  • House District 17
    • Downtown Anchorage
    • House 17 Chair – Hugh Brown III – alaskahd17dems@anchoragedems.org
    • House 17 SCC Member – Harry Need
    • House 17 Young Democrat – Makenzie Pope
  • House District 18
    • Government Hill, JBER, Northeast Anchorage
    • House 18 Chair – Lyn Franks – alaskahd18dems@anchoragedems.org
    • House 18 SCC Member – Jed Drolet
    • House 18 Young Democrat – Judy Jessen
  • House District 19
    • Mountainview/Airport Heights
    • House 19 Chair – Cal Williams – alaskahd19dems@anchoragedems.org
    • House 19 SCC Member – Tasha Hotch
    • House 19 Young Democrat – Emily Byl
  • House District 20
  • House District 21
  • House District 22
  • House District 23
    • Eagle River Valley
    • House 23 Chair – Erik Gunderson – alaskahd23dems@anchoragedems.org
    • House 23 SCC Member – Jim Arlington
    • House 23 Young Democrat – Jasmine Carter
  • House District 24
    • North Eagle River/Chugiak
    • House 24 Chair – James Wright – alaskahd24dems@anchoragedems.org
    • House 24 SCC Member – Danyelle Kimp
    • House 24 Young Democrat – Open

House District Events

No Events